Які загрози очікують дітей у мережі Інтернет та як їх уберегти від цього?

24 Лютого

Як стверджує статистика, близько 80% дітей віком від 6 до 8 років є активними користувачами Інтернету. Що вже казати про підлітків? Вони не уявляють свого життя без цього. З одного боку, тут немає нічого поганого, адже за цифровими технологіями наше майбутнє. Чим швидше дитина освоїть комп'ютерну грамотність, тим легше їй буде вчитися в школі, вона зможе отримати набагато більше знань, стати різнобічною особистістю та в майбутньому швидше освоїти обрану ним професію. Однак, незважаючи на всі плюси, багато батьків розуміють, що глобальна мережа несе і свої ризики для безпеки їхнього чада, яке є особистістю, що до кінця ще не сформувалася. Що загрожує в інтернеті вашій дитині, обговоримо далі.

Основні загрози для дітей у мережі Інтернет та способи, як захистити їх від цього

1. Небажаний контент

Це насамперед порнографічні сайти та ресурси, які пропагують гомосексуалізм, різні розпусти, насильство, наркотики, секс за гроші та інше. Від такого необхідно обов'язково захистити дітей, які в силу ще психіки, що ще не до кінця сформувалася, не готові його адекватно сприймати, він може завдати серйозної травми на все життя.

Також це стосується сайтів, які поширюють інформацію про заборонені речі, такі як сектантство, вбивства, фашизм тощо. Як захистити від такої інформації дитину? Для цього необхідно насамперед залишатися для неї другом, регулярно спілкуватися на цю тему, не боятися питати, що дивилася дитина в Інтернеті та використовувати програму батьківського контролю. Встановіть у своїй сім'ї правила користування Інтернетом, які підкажуть дитині, що їй робити, якщо вона зіткнулася з подібним контентом.

2. Інтернет-знайомства.

Багато дітей в Інтернеті активно користуються соціальними мережами, де можуть спілкуватися з друзями та заводити нові знайомства. Однак, тут таїться дві небезпеки онлайн спілкування: перша пов'язана з тим, що віртуальний світ може повністю поглинути ваше чадо і в реальному житті син чи дочка будуть мати проблеми зі спілкуванням зі своїми однолітками.

Інша біда серйозніша - це знайомства з небезпечними людьми, шахраями тощо. Як запобігти цьому? Звичайно, підтримувати довірливі відносини зі своєю дитиною, запитувати її, з ким вона спілкується, на які теми, розповідати на прикладі інших, які можуть виникати ситуації через небажані знайомства в мережі.

Також не дозволяйте синові чи дочці передавати будь-яку особисту інформацію незнайомцю або зустрічатися з ним без вашого відома, а якщо стає не по собі від спілкування з новим знайомим з Інтернету, переконайте, що краще перервати такі контакти відразу, і ще - якнайшвидше повідомити батькам.

3. Кібербулінг або цькування

Проблема, з якою останнім часом дедалі частіше стикаються не лише діти, а й навіть дорослі в Інтернеті. Але, якщо дорослі ще можуть із цим впоратися самостійно через свій життєвий досвід, то дітям набагато складніше.

Пам'ятайте, що безпека дітей в інтернеті залежить від вас. Тому поговоріть з дитиною про кібербулінг, переконайте її спілкуватися з людьми як у реальному житті, так і у віртуальному ввічливо і без грубостей, а також навчіть адекватно реагувати на грубість з боку інших, переконайте припиняти спілкування з тим, хто виявляє агресію самостійно чи блокуванням. скаргою модератору, що можна зробити на будь-якому сайті.

Зустрічаються і серйозніші ситуації, наприклад, коли ваш син чи дочка отримують на електронну пошту чи мессенджер загрози, образи тощо. У цьому випадку краще змінити всі контакти та скриньку електронної пошти. Також, якщо ваша дитина піддається кіберзниженню в мережі, наприклад, хтось виставив особисте фото або відео, то необхідно обов'язково звернутися до адміністрації сервісу, зателефонувати на його гарячу лінію або звернутися до поліції .

4. Кібершахрайство

Ще одна небезпека в Інтернеті, яка чатує на кожну людину, і не тільки дітей. Існує безліч способів обману в мережі, наприклад, коли говорять про виграш великої суми грошей або загрози для життя близьких, а також часто дурять при замовленні того чи іншого товару. Тому поговоріть зі своїм сином або дочкою про це, наведіть приклади шахрайства, переконайте завжди говорити про те, якщо він або вона планує скористатися якоюсь послугою в мережі, а також контролюйте всі онлайн покупки і не надайте зайвих даних другій стороні.

5. Шкідливі програми

Також є однією з загроз при роботі в Інтернеті, які можуть порушити роботу вашого комп'ютера, смартфона, так і допомогти зловмисникам заволодіти вашою особистою інформацією і т.д. вірусні та шкідливі програми. На цю тему варто заздалегідь поговорити з дітьми, розповісти про необхідність використання антивірусних програм та персонального брандмауера.

А також сказати дітям, що не можна завантажувати в інтернеті все поспіль, а потрібно користуватися лише перевіреними ресурсами та ліцензійними програмами. Раз на тиждень перевіряйте свій комп'ютер або телефон на наявність вірусів, а також регулярно робите заміну паролів.

6. Ігрова залежність

Якщо мати на увазі ризики в інтернеті для дітей, то це стосується й такого поняття, як ігрова залежність. Дуже багато дітей проводять більшу частину свого вільного часу в мережі, граючи у різні ігри. У багатьох із них є сцени насильства та вбивств, що може негативно позначитися на психіці дитини. Також ігрова залежність, як і будь-яка інша, є дуже небезпечною для його ментального здоров'я.

Наприклад, про ігрову залежність говорить поганий настрій, дратівливість, агресивна поведінка дитини після кожного входу та виходу з мережі. Тому відразу домовтеся зі своїм сином або донькою про те, скільки часу в день ви готові дозволити їм проводити в мережі інтернет, а все інше можна присвятити навчанню, спілкуванню з друзями в реальному світі, спорту та іншим захопленням.

7. Платний контент

Це загроза скоріше не для дитини, а для бюджету всієї родини. Дорослим важливо пам'ятати, що діти мало розуміються на фінансових питаннях, тому суворо контролюйте будь-які покупки віртуального контенту з банківської картки батьків або через інші платіжні сервіси.

Експерти рекомендують уважніше ставитись до захисту облікових записів та особистих даних. Зокрема, можна встановити підтвердження платежу за допомогою відбитка пальця або FaceID у всіх додатках, у тому числі до тих, яких, на думку батьків, діти доступу не мають.

Також обов'язково поговоріть зі своїм сином або дочкою про кібербезпеку, про те, що не варто все поспіль викладати в мережу, наприклад персональні дані, свою адресу, дати від'їзду сім'ї, відпочинок і т.д. Адже цією інформацією можуть скористатися шахраї.

Безпечний інтернет для дітей

Інтернет - це те, без чого вже важко уявити наше життя. Вільний доступ до глобальної мережі надав людям широкі можливості для спілкування, освіти, ведення бізнесу та ін. Однак, важливо пам'ятати про дотримання запобіжних заходів, особливо, якщо це стосується дітей. Чітке дотримання правил та контроль з боку батьків допоможе уникнути серйозних ризиків.

Загальноосвітня школа Unicorn School - це місце, де ваші діти завжди почуватимуться комфортно та в безпеці. Крім класичних предметів та дисциплін, наші педагоги завжди наголошують на безпечному проведенні часу в мережі інтернет, розповідають про ризики та небезпеки, а також про те, як їх запобігти.

 

Ви маєте можливість протестувати разом з дитиною те, як працює наша школа. Безкоштовна демо-версія - запишіться у два кліки!

Корисно!
Завантажте безкоштовний чек-лист "5 кроків до успішного дистанційного навчання"