Скорочитання для дітей - як навчити дитину швидко читати

23 Липня

У сучасному інформаційному суспільстві вміння швидко та ефективно засвоювати інформацію стає дедалі важливішою навичкою. Особливо для дітей, які стикаються з величезним обсягом текстової інформації у навчанні та повсякденному житті. Методи скорочитання є цінним інструментом, який допомагає розвинути у дітей здатність читати швидко, розуміти прочитане і успішно застосовувати ці навички в повсякденних завданнях.

У цій статті ми відповімо на питання, чому вміння швидко читати так важливо і як навчитися швидко читати за допомогою різних методів і техніки.

Навіщо потрібне скорочитання дітям у 21 столітті?

Скорочитання - це вміння швидко та ефективно сприймати інформацію з текстів. Який би вік не був у вашої дитини, ця навичка дасть їй безліч переваг, серед яких можна виділити такі:

Ефективність навчання: Скорочитання дозволяє дітям обробляти та засвоювати інформацію швидше. Це значно підвищує їхню навчальну ефективність, дозволяючи справлятися з великим обсягом матеріалу та виконувати навчальні завдання оперативніше, а також відкрити для себе нові галузі знань.

Розвиток критичного мислення: При скорочитанні діти навчаються виділяти ключову інформацію з тексту, аналізувати та оцінювати зміст. Ця навичка розвиває критичне мислення та здатність до аналітичного мислення.

Розширення кругозору: Читання великої кількості книг та статей, особливо різноманітної тематики, допомагає дітям розширити свій кругозір та познайомитися з різними галузями знань. Що, своєю чергою, дозволить дітям різнобічно розвиватися.

Саморозвиток та самовдосконалення: Швидке читання сприяє розвитку самодисципліни та самоорганізації. Діти, які володіють цією навичкою, більш схильні до саморозвитку та самовдосконалення. Скорочитання допоможе вашій дитині вчитися все життя, прагнути нових знань і ставати краще щодня.

Особливості скорочитання для дітей

Діти мають дивовижну здатність до навчання і розвитку, і вміння швидко читати не виняток. Однак варто враховувати деякі особливості, які важливо враховувати при навчанні дітей швидкого читання.

 1. Гнучкість сприйняття: Дитячий мозок має високу пластичність, що робить їх здатними до швидкого адаптування та засвоєння нових знань. Скорочитання - це з областей, де діти можуть досягти високого рівня майстерності.
 2. Обмеження віку: Хоча діти мають чудові розумові здібності, скорочитання може бути викликом для дітей молодшого шкільного віку, чия здатність зосереджуватися і концентруватися на тексті може бути обмежена. Тому найкраще розпочинати навчання після 10 років.
 3. Поступовий розвиток навички: Навички скорочитання у дітей розвивається поступово. Важливо не очікувати миттєвих результатів, а надати дитині достатньо часу та можливостей для практики.
 4. Ігровий підхід: Діти навчаються краще через гру та цікаві завдання. Увімкніть елементи гри в процес навчання швидкого читання, щоб зробити його більш захоплюючим і ефективним.
 5. Унікальні потреби: Кожна дитина унікальна, і підхід до навчання скорочитання має бути індивідуалізованим. Враховуйте інтереси, можливості та особливості вашої дитини при розробці навчальних вправ.
 6. Підтримка та заохочення: Заохочуйте дитину та підтримуйте її у прагненні розвиватися. Позитивні слова та підтримка можуть стати потужним стимулом для досягнення успіху в скорочитанні.
 7. Терпіння та наполегливість: Не зупиняйтесь на перших труднощах. Навчання скорочитанню потребує часу та терпіння як з боку дитини, так і з боку батьків.

Навчання скорочитанню - це захоплююча та важлива подорож, яка допоможе вашій дитині стати успішним та впевненим читачем. У наступних розділах статті ми розглянемо конкретні вправи та методи, які допоможуть розвинути цю цінну навичку у вашої дитини та покажуть, як навчитися швидко читати.

Методи та техніки скорочитання

Нижче наводимо набір корисних і розвиваючих вправ навчання скорочитанню дітей. Ці техніки навчать не лише швидко читати, а й покращать техніку читання.

 1. Швидкісне читання
 2. Техніка "Сканування"
 3. Розвиток уяви
 4. Читання групами слів
 5. Тренування уваги
 6. Таблиці Шульте
 7. Клиноподібні таблиці
 8. Вправи на зниження внутрішнього промовляння.

Розглянемо ці техніки скорочитання, які навчать читати швидше, докладніше.

Швидкісне читання

Швидкісне читання

Це одна із основних технік, яка допомагає збільшити швидкість читання. Суть цього методу: задайте дитині ціль прочитати невеликий уривок тексту за певний час, наприклад, хвилину. Поступово збільшуйте складність текстів та час для читання. З допомогою цієї вправи дитина навчиться швидше переходити від думки до іншої, без застигання на кожному слові.

Рекомендуйте дитині зосередитись на підвищенні швидкості читання без втрати розуміння. Багато дітей звикли читати слова окремо, що може сповільнити їх темп. Поясніть, що при скороченні головне зрозуміти ключову інформацію, а не читати кожне слово окремо.

При цьому важливо допомогти дитині покращити свою здатність зосереджуватися на читанні та не відволікатися на сторонні думки. Практикуйтеся в читанні зосереджено і без промовлення слів, щоб підвищити темп читання.

Надайте дитині різноманітні матеріали для читання, такі як статті, книги, новини та цікаві факти. Різноманітність текстів допоможе розвинути навичку скорочитання у різних галузях знань.

Техніка "Сканування"

Це метод читання, який допомагає покращити швидкість читання та виділення головної інформації з тексту. Вона ґрунтується на здатності швидко переглядати текст та виділяти ключові слова та фрази, не загострюючи увагу на кожному слові.

Коли дитина застосовує техніку "Сканування", вона ковзає поглядом по тексту, зупиняючись лише на ключових словах та фразах. Це дозволяє швидше сприймати інформацію і знаходити відповіді на питання, що цікавлять.

Перш ніж почати використовувати цей метод, дитині слід визначити, яку інформацію вона шукає у тексті. Потім вона може просканувати текст, звертаючи увагу на заголовки, підзаголовки, виділені ключові слова та фрази. Такий підхід допомагає виділити основну ідею тексту та швидко зрозуміти його зміст.

Основна перевага техніки "Сканування" полягає в тому, що вона допомагає покращити швидкість читання і знизити кількість інформації, що пропускається. Це особливо корисно при роботі з об'ємними текстами, коли потрібно швидко виділити основні моменти. Регулярна практика цієї техніки допоможе дитині стати більш впевненим та ефективним читачем.

Розвиток уяви під час читання

Розвиток уяви під час читання тексту

Це потужний інструмент, який допомагає збільшити швидкість читання та покращити розуміння прочитаного. Подання тексту як фільму або малюнку в голові дозволяє дітям краще візуалізувати події та дії, що відбуваються в тексті, що сприяє більш швидкому та якісному засвоєнню інформації.

Для розвитку уяви дитини під час читання можна використовувати такі методи:

 • Описове читання: Заохочуйте дитину візуалізувати опис персонажів, подій та місць, про які йдеться у тексті. Попросіть його уявити, як виглядають головні герої, як відбуваються описувані події і що оточує персонажів.
 • Створення ментальних карт: Ментальні карти – це графічні уявлення ідей та інформації, які допомагають організувати та структурувати знання. Попросіть дитину створювати ментальні карти для прочитаного тексту, візуалізуючи ключові поняття та зв'язки між ними.
 • Розповідь історій: Попросіть дитину розповісти про прочитаний текст своїми словами, використовуючи свою уяву та креативність. Це допоможе закріпити прочитане та розвинути здатність уявляти собі події та ситуації.
 • Розвиваючі ігри: Використовуйте різні ігри та завдання, які сприяють розвитку уяви. Наприклад, попросіть дитину уявити, як виглядав інший результат подій у тексті або попросіть її  продовжити історію своїми словами.

Розвиток уяви під час читання не лише поліпшує швидкість читання, а й сприяє розвитку креативності і логічного мислення в дітей. Ця навичка допомагає легше поринути у світ текстів і робить читання більш цікавим та захоплюючим процесом.

Техніка читання групами слів

Ефективний спосіб збільшити швидкість читання та покращити розуміння тексту. Замість читання слів за раз, діти можуть навчитися зчитувати кілька слів відразу, прискорюючи процес сприйняття інформації. Ця техніка заснована на розвитку периферійного зору та вміння швидко охоплювати великі фрагменти тексту.

Щоб навчити дітей читати групами слів, можна використовувати такі вправи:

 1. Паличка-сканування: Попросіть дитину перекласти паличку або перо за текстом, намагаючись зчитувати кілька слів за один раз. Це допоможе розвинути периферійний зір та покращити здатність швидко охоплювати текст очима.
 2. Гра зі швидкістю: Попросіть дитину читати текст з швидкістю, що поступово збільшується. Почніть із повільного читання та поступово прискорюйте темп. Це допоможе дітям звикнути до швидшого темпу читання та покращити їхню здатність зчитувати групи слів.
 3. Тренування з картками: Використовуйте картки із фразами чи пропозиціями, поділеними на групи слів. Попросіть дитину швидко переглядати ці картки та виділяти ключові слова та фрази.
 4. Читання за шаблоном: Навчіть дитину певним шаблонам читання, наприклад, сканування тексту ліворуч або зверху вниз. Це допоможе прискорити читання і зосередити увагу на ключових моментах тексту.
 5. Ігри з групуванням слів: Попросіть дитину зчитувати групи слів за допомогою різних ігор та завдань. Наприклад, можна запропонувати знайти всі іменники чи дієслова в тексті та виділити їх групами слів.

Важливо пам'ятати, що розвиток техніки читання групами слів потребує часу та практики. Тому заохочуйте дитину регулярно тренуватися і не ставте перед нею надто високих очікувань. Поступово, з досвідом, її навички у читанні групами слів покращуватимуться, що дозволить їй більш ефективно засвоювати інформацію з текстів та легше справлятися з навчальними завданнями.

Тренування уваги

Відіграє ключову роль у процесі скорочитання. Підвищення концентрації уваги дозволяє дітям краще зосереджуватися на тексті, ефективніше сприймати інформацію і, як наслідок, прискорювати процес читання.

Для розвитку та тренування уваги у дітей можна використовувати різноманітні вправи:

 1. Вправи на фокусування: Запропонуйте дитині сфокусуватися на точці або предметі протягом певного часу. Ця вправа допоможе покращити здатність дитини концентруватися на одному завданні чи інформації.
 2. Поступове збільшення часу читання: Під час читання тексту попросіть дитину поступово збільшувати час, який вона приділяє читанню. Почніть із невеликих уривків і поступово збільшуйте тривалість читання. Це допоможе дітям розвивати витривалість і здатність зосереджуватися на читанні більш тривалий час.
 3. Увага на деталі: Запропонуйте дитині помічати деталі в тексті, такі як ключові слова, особливості речень та логічні зв'язки між абзацами. Ця вправа допоможе дітям покращити свою здатність сприймати та аналізувати інформацію.

Пам'ятайте, що розвиток уваги – це процес, який потребує часу та регулярної практики. Заохочуйте дитину знаходити задоволення в процесі читання та тренування уваги. З практикою та підтримкою з боку батьків діти зможуть значно підвищити свою концентрацію уваги та покращити свої навички скорочитання.

Таблиця Шульте і клиновидна таблиця

Таблиці Шульте та клиноподібні таблиці

Таблиці Шульте - це вправи, які розвивають периферійний зір і здатність швидко знаходити числа в таблиці без необхідності перебору по порядку. Це особливо корисно для поліпшення сприйняття та швидкості реакції під час читання тексту.

Щоб використовувати таблиці Шульте як вправу для скорочитання, запропонуйте дитині набір таблиць, у яких числа розташовані у випадковому порядку. Попросіть її знаходити певне число в таблиці якнайшвидше. Поступово збільшуйте складність, додаючи більше чисел та зменшуючи час на пошук.

Клиноподібні таблиці - це ще один ефективний метод для розвитку периферійного зору та прискорення процесу сприйняття тексту. Ці таблиці складаються з літер та слів, розміри яких поступово збільшуються до центру таблиці. Така структура допомагає розширити поле зору та збільшити обсяг інформації, що сприймається за один раз.

Для використання клиноподібних таблиць в заняттях по скорочитанню, запропонуйте дитині плавно ковзати очима по таблиці, починаючи з країв і рухаючись до центру. Ця вправа допоможе покращити здатність дитини швидко сприймати слова та фрази у тексті без необхідності перебору по порядку.

Як і з будь-якими вправами, важливо проводити тренування регулярно та поступово збільшувати складність, щоб досягти найкращих результатів у розвитку периферійного зору та збільшенні швидкості читання. Поясніть дитині, що це навички, які потребують часу та завзятості, та заохочуйте її знаходити задоволення у процесі тренувань. У міру вдосконалення цих технік дитина зможе легше і швидше сприймати тексти і покращити свої навички скорочитання.

Зниження внутрішньої промови

Важлива техніка щодо скорочитання. Внутрішній монолог або "промовляння" слів у думці є природним для багатьох дітей і навіть дорослих при читанні. Однак це може уповільнити швидкість читання, тому що мозок витрачає час на вимову слів, навіть якщо це відбувається всередині голови.

Щоб зменшити внутрішню розмову та збільшити швидкість читання, запропонуйте дитині попрактикуватися в читанні тексту зі звуковим фоном, таким як тиха музика або шум фону. Це допоможе зайняти частину мозкової активності, яка зазвичай зайнята внутрішнім промовленням, і дозволить ефективніше сприймати інформацію.

Важливо пам'ятати, що вибраний фоновий шум повинен бути тихим і не відволікаючим. Музика з яскравими мелодіями або словами може втручатися в читання, тому краще вибирати спокійну і ненав'язливу музику або просто шум природи.

Також можна використовувати тренування за допомогою метронома. Запропонуйте дитині читати текст із використанням метронома, який відраховуватиме певну кількість тактів за хвилину. Це допоможе встановити певний ритм та прискорити читання, відволікаючи від внутрішнього промовляння кожного слова. Замість метронома можна використовувати постукування олівцем або ручкою у своєму темпі, але це потребує додаткової практики, яка при цьому добре розвиває мозок.

При практиці цієї техніки переконайтеся, що дитина розуміє прочитане і здатна отримувати сенс із тексту без внутрішнього монологу. Ця вправа може вимагати певного часу та терпіння, оскільки дитина може звикати до нового підходу. Але згодом, зниження внутрішнього промовляння допоможе покращити швидкість читання та підвищити ефективність сприйняття інформації з текстів.

Використання сучасних гаджетів

Сучасні технології надають доступ до різних програм, спеціально розроблених для навчання скорочитанню. Ці програми часто включають інтерактивні вправи, ігри та завдання, які роблять процес навчання більш цікавим та захоплюючим.

Ключова перевага електронних пристроїв полягає в можливості індивідуального налаштування вправ та програм під потреби та здібності кожної дитини. Багато з них надають функції відстеження прогресу, що дозволяє батькам та вчителям оцінити успіхи та зробити коригування у навчанні.

Використання гаджетів

Список корисних та популярних програм та програм для навчання скорочитанню:

 • Spreeder
 • AccelaReader
 • Outread
 • QuickReader
 • Eye-Hop
 • Speed Reader-X

Крім використання спеціальних програм, дитина може просто читати книги та статті на своєму пристрої. Деякі електронні книги надають функцію швидкого перегортання сторінок або виділення тексту, що сприяє розвитку навичок скорочитання.

У результаті, поєднання традиційних вправ та використання електронних пристроїв може зробити процес навчання скороченню більш цікавим, різноманітним та результативним. Однак важливо підтримувати баланс між використанням технологій та традиційних методів навчання для досягнення найкращих результатів у розвитку навичок читання у дитини.

Чому скорочитання для дітей це важливо і допомога батьків у навчанні

Активна підтримка з боку батьків має велике значення у розвитку у дітей навичок скорочитання. Одним із ключових факторів є сам приклад батьків. Коли діти бачать, що читання займає важливе місце у житті їхніх батьків, вони також починають цінувати та розвивати цю навичку. Батьки можуть брати участь у читанні разом із дітьми, обговорювати прочитане та виховувати інтерес до читання різноманітних текстів.

Створення затишного та стимулюючого оточення для читання в будинку може заохотити дітей до практики скорочитання. Закладайте разом із дітьми куточок для читання із захоплюючими книгами та матеріалами. Обговорюйте цікаві та захоплюючі сюжети, привертаючи увагу до читання як до захоплюючого хобі. Також варто створити доступ до різноманітних книг і ресурсів, які дозволять дітям розширювати свій кругозір і розвивати навички скорочитання.

Регулярні сімейні читання та дискусії можуть стати цікавим та освітнім досвідом для дітей. Батьки можуть обирати книги та тексти, які відповідають інтересам та віку дітей, та читати їх уголос разом. Після читання варто проводити дискусії, питаючи дітей про їхні враження, події та героїв, щоб розвивати навички аналізу та критичного мислення.

Батьки можуть допомогти дітям усвідомити практичну користь скорочитання у навчанні та повсякденному житті. Поясніть, що швидке сприйняття інформації допомагає успішному засвоєнню навчального матеріалу, що дозволяє більш ефективно виконувати домашні завдання та підготуватися до іспитів. Також, діти можуть використовувати навички скорочитання при вивченні нових тем та цікавих фактів, що сприяє саморозвитку та збагаченню знань.

Допомога батьків при навчанні скорочитанню

Діти можуть застосовувати навички скорочитання в різних галузях навчання. Наприклад, під час читання навчальних матеріалів, статей, наукових праць вони зможуть швидше засвоювати інформацію та легше отримувати головні ідеї. При виконанні завдань, пов'язаних із дослідженнями та підготовкою проектів, скорочитання дозволяє заощаджувати час та підвищувати ефективність роботи.

Скорочитання може бути корисним у повсякденному житті дітей. Наприклад, вони зможуть швидше прочитати рецепти та інструкції, що полегшить приготування їжі або збирання моделей. Крім того, скорочитання допомагає легше засвоювати інформацію з інтернету, новинних статей та комунікацій, що дозволить бути більш інформованими та освіченими.

Розвиваючи навички скорочитання у дітей та практикуючи їх у повсякденному житті, батьки допомагають своїм дітям успішно адаптуватися в інформаційному суспільстві, де вміння швидко та ефективно сприймати тексти та інформацію стає дедалі важливішим. Крім того, читання стає захоплюючим та пізнавальним процесом, який сприяє розвитку креативності, критичного мислення та збагаченню особистісних якостей дітей.

Часті запитання батьків щодо скорочитання

Нижче відповіді на популярні питання від батьків, з якими ми часто стикаємося.

Запитання: У якому віці краще розпочинати навчання скорочитанню?

Відповідь: Навчання скорочитанню може починатися з 10-12 років, коли в дітей вже устоялися навички читання і формується інтерес до збагачення своїх знань. Однак, кожна дитина індивідуальна, і якщо дитина виявляє інтерес до розвитку цієї навички раніше, можна починати і раніше.

Запитання: Які методи найефективніші під час навчання скорочитання?

Відповідь: Існує кілька методів, які дозволяють розвивати навички скорочитання у дітей. До них відносяться вправи на збільшення швидкості читання, тренування уваги, техніка сканування, використання електронних пристроїв з програмами для читання, а також вправи на розпізнавання слів і читання групами слів. Батьки можуть підбирати та комбінувати різні методи, щоб знайти найефективніший підхід для своєї дитини.

Запитання: Який прогрес очікується від навчання скорочитанню?

Відповідь: Прогрес у розвитку навичок скорочитання залежить від індивідуальних особливостей кожної дитини. Деякі діти можуть досягти помітних результатів після кількох тижнів практики, тоді як в інших це може зайняти більше часу. Важливо підтримувати та заохочувати дитину, даючи їй час та можливості розвиватися.

Запитання: Як довго слід займатися щодня для успішного навчання скорочитанню?

Відповідь: Регулярна практика є дуже важливою для успішного навчання скорочитанню. Для дітей віком від 10 років рекомендується займатися щодня близько 15-30 хвилин. Важливо не перевантажувати дитину, а робити заняття цікавими та цікавими.

Запитання: Як скорочитання допоможе моїй дитині в повсякденному житті?

Відповідь: Навички скорочитання будуть корисні у різних сферах життя вашої дитини. Вона зможе швидше та ефективніше засвоювати навчальний матеріал, що допоможе у навчанні та підготовці до іспитів. Крім того, навички скорочитання зроблять читання інформації з інтернету, новинних статей та різних текстів більш швидким та зрозумілим, що сприяє особистісному розвитку та збагаченню знань.

Корисно!
Завантажте безкоштовний чек-лист "5 кроків до успішного дистанційного навчання"