Що робити, якщо дитина не любить читати? Умова одна – не змушуйте її!

23 Листопада

Школа – це та установа, де читати потрібно багато, але що робити, якщо дитина не хоче читати? Розберемо декілька причин такої проблеми та методи її вирішення.

Дитина не хоче читати друковані тексти по ряду причин:

  • Вона не може всидіти на місці, адже читання – то доволі довга справа і вимагає витримки. Не у всіх дітей є ця витримка. 
  • Учня відволікають сторонні звуки та шуми. До речі, навіть, якщо їх вкрай мало або для вас вони ледь відчутні, то для дитини можуть бути надто вагомі. Тут справа в зосередженості - якщо учень не може навчитись зосереджуватись на читанні, його будуть відволікати найдрібніші та найтихіші звуки.
  • Дитині не цікаво читати. Це часта проблема, тому що не все написане в книзі може зацікавити учня. Уявіть, що ви лікар, а вас заставляють читати про будівництво архітектурних споруд, чи надовго вас вистачить? З дітьми щось подібне, вони залюбки займались би чимось іншим, а не читанням непотрібного, як вони вважають, матеріалу.
  • Учень звик користуватись телефоном та читати звідти короткі інформаційні пости. Зараз, в часи діджиталізації, діти більш схильні до зорового контенту, тобто відео чи картинок. Так, там теж є текст, але його дуже мало і він завжди по суті. Це дуже відрізняється від великої кількості літер в книзі.
  • В дитини мало вільного часу і через постійний поспіх вона не має часу на читання. Якщо дитина зайнята на гуртках чи секціях або ж має велику кількість домашнього завдання, серед якого купа письмових робіт, то не дивно, що читати ніколи.

Але тоді як змусити дитину читати при таких умовах?

Поради про те, що робити, коли дитина не хоче читати

Не змушувати читати силою – це нічого не дасть, а тільки збільшить нелюбов до книг та друкованих текстів. Діти, яких в дитинстві заставляли читати через погрози та шантаж, зазвичай, в дорослому житті не читають зовсім. А, коли в них з’являються власні діти, також не вчать їх любові до читання.

  • Читати з дитиною. Читання по ролях не сприймається, як навчання, скоріше, як гра. Можна обрати цікавий твір, або той, який задали в школі, і сісти увечері всією сім’єю, розібрати його на ролі або по абзацах, і виразно прочитати. При цьому дітям буде ще цікавіше, якщо у вас будуть якісь смаколики на столі або смачні напої. Таким чином ви весело проводите час в сім’ї, а дитина розуміє, що читати – то не страшно, а цікаво. До речі, педагоги та психологи виявили, що, коли батьки не подають прикладу дітям в такому виді захоплення, як читання, то, скоріше за все, їх діти також не будуть розуміти, що читати – це норма. Тому такий метод проведення часу – найліпший приклад для дітей та скріплення відносин у сім’ї.
  • Читання поетапно. Батькам варто розуміти, що, коли дитина не хоче читати, то з першого дня вона навряд чи прочитає всю енциклопедію. Залучати дитину до читання потрібно частинами, помалу, не навантажуючи з самого початку. По одному абзацу вдень буде достатньо, а згодом кількість абзаців можна збільшити. За одиницю читання можна обрати будь-який уривок, адже абзаци бувають і завеликі.

Однією із проблем є: нецікавий текст чи художня книга. Ця проблема потребує більшого розгляду, адже цікаву книгу хочуть прочитати навіть ті діти, які до цього майже зовсім не читали жодних творів до кінця. Всі знають, що реклама чи анонс якогось заходу зацікавлює всіх, хто її бачить, і, якщо спочатку вам не хотілося йти на захід, то вже після вдалого анонсу його хочеться відвідати.

Ми дамо декілька порад як вибрати книгу, щоб полюбити читання, а вже від вас буде залежати лише те, як ви їх використаєте.

Пам’ятка: як вибрати книжку, щоб полюбити читання

  • Книга має бути за віком дитини, не занадто доросла та не для малечі, якщо дитина вже не зовсім мала.
  • Було б доречно обрати книжку з цікавим малюнком на обкладинці, особливо, якщо ілюстрація ще й зображає те, чим захоплюється дитина. Тоді їй буде легше інтегруватися з книгою.
  • Перед тим, як дати книгу дитині, батькам варто самостійно ознайомитися з сюжетом твору, а потім заохочувати дитину до читання, частково розповідаючи їй початок сюжету, ніби анонсуючи сам твір. По реакції дитини можна побачити наскільки книга їй буде цікава.
  • Якщо є така можливість, можна співпрацювати з друзями дитини і спитати, хто з них яку книгу читав останнім часом та чим вона сподобалась. При спілкуванні з однолітками в дитини буде спільна тема для розмов, якщо вони читатимуть одну й ту ж книжку. А якщо її ровесник ще й з захопленням розповідатиме про те, яка вона цікава, це збільшить шанси на те, що дитина її точно прочитає.

Взагалі багато залежить від батьків, чи любить читати їх дитина. Адже те, що ми вкладаємо їм з дитинства, залишається в їх свідомості до кінця життя. Якщо батьки самі люблять читати, то й дитина буде любити, якщо батьки захопливо обговорюють твори, то й дитина буде ними захоплюватись – у всьому потрібен власний приклад.

Змалечку привчаючи дітей до літер, батьки не будуть задавати питання: що робити, коли дитина не хоче читати. Для того, щоб ніколи не виникало таке питання - читайте разом зі своєю дитиною із задоволенням.

Але є ще один цікавий метод навчити свого учня полюбити читати.

Читання під час гри

Онлайн-школа для дітей Unicorn School проводить уроки у вигляді гри. На платформі MAPS школярів очікують різноманітні завдання, які допомагають розвивати і покращувати читацькі навички.

Переваги навчання в Unicorn School:

  1. Викладачі школи – справжні професіонали своєї справи.
  2. Ніякого примусу, дитина сама хоче займатись, бо їй цікаво.
  3. Час в грі пролітає так швидко, що учень чекає наступного уроку, на відміну від звичайної школи.
  4. Інформація про матеріал подається дуже інтригуюче, тому дитині самій цікаво дізнатися закінчення історії.

Для того, щоб побачити на власні очі, як проходить навчання в Unicorn School, ви можете спробувати демо-версію занять. Відчуйте на собі інтерактивне заняття майбутнього, та дозвольте своїй дитині отримати необхідні знання і полюбити читання в школі Unicorn School. А ми вам в цьому допоможемо!