Як організувати особистий простір для дитини?

21 Листопада

У кожного працівника є своє робоче місце, так і в  учня має бути свій особистий простір для навчання. Зазвичай він складається зі столу, стільця, робочого пристрою та друкованих матеріалів, якщо в них є необхідність.

Для чого потрібна окрема робоча зона школяра? Всі розуміють, що сторонні звуки можуть відволікати від навчання, сторонні предмети теж впливають на якість освіти, тому від’єднати учня від навколишнього середовища – перше завдання підготовки до уроку.

Також є ще й психологічна сторона, адже особистий простір дитини – це важлива складова її самоствердження, як особистості. Враховуючи потреби школяра в його особистій території, ми поважаємо його індивідуальність і стимулюємо навчатись більш відповідально. Також відношення батьків до зони комфорту їх дитини показує, наскільки вони сприймають учня дорослим і важливим у суспільстві. Тому нехтувати порадами психологів і відмовлятися від окремої робочої зони для навчання не варто.

Які ж мають бути межі особистого простору учня і як не переборщити, щоб допомогти, а не підсилити його власне его?
Організація простору, поради спеціалістів

  • МОЗ радить віднестися до побудови та організації робочого місця школяра серйозно, адже від цього напряму залежить його і фізичне, і емоційне здоров’я.
  • Дизайнери в один голос говорять, що стіл має бути біля вікна, а окулісти ще й додають, що з правого боку, щоб світло падало з лівої сторони. Таким чином зір не буде страждати та в дитини буде менше навантаження на очі. Втома не наставатиме дуже швидко, а сили організму не витрачатимуться тільки на примруження очей та придивляння до тексту.
  • Вертебрологи та хірурги запевняють, що найкращий варіант стола – це рівна поверхня, без схилів та скосів. Навіть найменший схил може призвести до сколіозу, і це в кращому випадку. Якщо нерівним столом користуватись занадто довго, проблеми можуть виникнути не лише з хребтом, а й з серцево-судинною та нервовою системами.
  • Крісло чи стілець в співвідношенні до столу не мають бути занадто низькими чи високими. Також, якщо у вас вдома парта з лавкою, то лавка не повинна бути прилаштована дуже близько чи дуже далеко від парти. Найкращим варіантом буде приміряти стілець чи лавку до столу і налаштувати так, щоб учневі було максимально комфортно навчатися, сидячи за столом.
  • Штори чи фіранки на вікні вдень краще використовувати без яскравих малюнків. Вдень світло знадвору має без перешкод освічувати робочу поверхню школяра.
  • Якщо учневі під час навчання потрібно буде рухатися чи проводити якісь досліди, то біля робочої зони має бути достатньо вільного місця. Під час руху учень зможе щось зачепити, якщо там буде тісно – це буде завдавати певного клопоту, а виконання завдань стануть не якісними.

Організація робочого простору в умовах війни

Зараз важкий час і не у всіх є можливість навчатися в комфортних умовах. Що ж робити, коли ви живете в таборі біженців чи переселенців, або ж в будинку, де розміщені  ще кілька сімей?

Багато батьків ставлять собі це питання, як тільки знову мають можливість під’єднатися до інтернету і продовжити навчання своєї дитини онлайн. Безліч переселенців живуть в умовах, де не все облаштоване для освітнього процесу.

  1. Якщо немає можливості виділити під навчання дитини цілу кімнату, можна відокремити для неї один куток у приміщенні. Перегороджений імпровізованою ширмою чи фіранкою, куток стає окремим робочим місцем для школяра, де йому принаймні не будуть заважати сторонні люди чи предмети.
  2. Навушники будуть виконувати роль звукопоглинача, адже при умові життя з великою кількістю людей, небажані звуки створюють додаткові труднощі в освітньому процесі. Навушники з перегородкою кращі за вакуумні навушники з проводом.
  3. Стіл бажано поставити в тому кутку кімнати, де є вікно, але, якщо його немає, то можна оснастити поверхню якісною світлою лампою з лівого боку.
  4. Для усного ознайомлення з матеріалом школяр може вийти на свіже повітря та почитати там. Достатньо місця, відсутність розмов та гарне освітлення від сонця будуть сприяти доброму засвоєнню матеріалу.
  5. Якщо на період воєнного стану так сталося, що ви мешкаєте в селі, то було б непогано організувати робочу зону надворі. Якщо дозволяє покриття інтернету, то надворі під накриттям можна поставити стіл з усім необхідним для навчання обладнанням. На ніч його можна забирати. В селі надворі тихо, тому навчання буде проходити в спокійній обстановці, а головне - місця вистачить із залишком.
  6. Якщо немає таких пристроїв, як персональний комп’ютер чи ноутбук, і дитина може займатись лише з телефону, для перебування на онлайн-заняттях можна виділити лише зручне крісло. Але тільки, якщо під час уроку діти нічого не пишуть. Слухати вчителя не за столом, а вмостившись в кріслі, ще приємніше.

В кожному разі, де б ви не знаходились – пам’ятайте: якщо у вас вдома є учень, то він вартий того, щоб приділити увагу його навчанню та освіті. Зона комфорту – це потреба кожної людини, а тим більше тої, що навчається.